CHC - College Physics (Phys 250, 25 Home Read, Study & Practice Assignment Grade
ID: 2305988 • Letter: C
Question
CHC - College Physics (Phys 250, 25 Home Read, Study & Practice Assignment Gradebook ORION Downloadable eTextbook Assignment> Open Assignment FULL SCREEN PRINTER VERSION 4 BACK E Chapter 43, Concers Chapter 43, Problem 040 E Chacter 43. Problem Your answer is partially correct. Try again. 009 Calculate the energy released by (a) the fusion of 5.3 kg of hydrogen deep within the Sun and (b) the fission of 5.3 kg of 235u in a fission reactor (a) NumberT2.074E28 (b) Numbe 010 016 019 021 023 No units Units By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor 031 Question Attempts: 1 of 5 used SAVE FOR LATERSUBMET A Chapter 43 Problem 033 You have surpassed the number of attempts to earn Maximum Points for this question. For this attempt, and any subsequent attempt(s), you will earn points according to the Point Potential policy set by your instructor 043 Review Results by Study Objective VersionExplanation / Answer
Amount of hydrogen = 5kg
1g of hydrogen contains 6.023×10^23atoms
So 5000g contains = 5000× 6.023×10^23 atoms
With in sun four hydrogen combine to form helium in this process 26Mev energy released
Hence energy released by 5kg of hydrogen = 5000×26×6.023×10^23/4=195.7475×10^26Mev
B) 235 g of u235 contains 6.023×10^23atoms
5000g of u235 contains 6.023×10^23×5000/235 atoms
Energy released by 1atom of uranium = 200Mev
So energy released by 5kg of uranium = 5000×6.023×10^23/235=25.53×10^26Mev