CI manufactures car doors using two main process operations Stamping & Pressing
ID: 2336804 • Letter: C
Question
CI manufactures car doors using two main process operations Stamping & Pressing and information on the business is as shown below:-
STAMPING
PRESSING
ANNUAL CAPACITY
6,000 hrs
6,000 hrs
Capacity per hr
20 units
15 units
Annual production
90,000 units
90,000 units
Department Fixed Costs
$720,000
$$1,080,000
DOOR SALES
Selling Price per unit
$100
Direct Cost per unit
$40
Identify the constraint(s) if any
Analyze the company’s cost and income structure
Can you identify if there is idle capacity and if so can you quantify this?
How much is the company losing from unused capacity?
Do you have any recommendations for improvement?
STAMPING
PRESSING
ANNUAL CAPACITY
6,000 hrs
6,000 hrs
Capacity per hr
20 units
15 units
Annual production
90,000 units
90,000 units
Department Fixed Costs
$720,000
$$1,080,000
DOOR SALES
Selling Price per unit
$100
Direct Cost per unit
$40
Explanation / Answer
Solution 1:
Constraints are hours available in Stamping and Pressing department. Both department is having annual capacity of 6000 hours only.
Solution 2:
Cost and income structure:
Variable cost per unit = $40
Total fixed costs = $720,000 + $1,080,000 = $1,800,000
Solution 3:
Annual capacity of stamping = 6000 hours
Capacity per hour = 20 units
Total time required for 90000 units = 90000 / 20 = 4500 hours
Idle capacity = 6000 - 4500 = 1500 hours or 1500*20 = 30000 units
Therefore idle capacity in stamping is 4500 hours or 30000 units.
There is no idle capacity in Pressing department as full capacity of 6000 hours required to product 90000 units (6000*15)
Solution 4:
Amount comapny is losing from unsed capacity = Contribution margin of 30000 units
= 30000 * ($100 - $40) = $1,800,000
Solution 5:
Stamping department idle capacity can be used only when capacity of pressing department is increased. Therefore company should engage more machines/equipment in pressing department so that overall production could be increased and idle capacity of stamping could be utilized.
Computation of Income - CI Manufacturers Particulars Amount Sales (90000*$100) $9,000,000.00 Variable costs (90000*$40) $3,600,000.00 Contribution margin $5,400,000.00 Fixed costs $1,800,000.00 Net operating income $3,600,000.00