Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $30 each. Each fr

ID: 2337293 • Letter: I

Question

Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $30 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $3.50 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, and the labor rate averages $12 per hour. Iguana has the following inventory policies:

Ending finished goods inventory should be 40 percent of next month’s sales.

Ending raw materials inventory should be 30 percent of next month’s production.


Expected unit sales (frames) for the upcoming months follow:   


Variable manufacturing overhead is incurred at a rate of $0.40 per unit produced. Annual fixed manufacturing overhead is estimated to be $7,200 ($600 per month) for expected production of 4,500 units for the year. Selling and administrative expenses are estimated at $650 per month plus $0.50 per unit sold.

     Iguana, Inc., had $13,600 cash on hand on April 1. Of its sales, 80 percent is in cash. Of the credit sales, 50 percent is collected during the month of the sale, and 50 percent is collected during the month following the sale.

     Of raw materials purchases, 80 percent is paid for during the month purchased and 20 percent is paid in the following month. Raw materials purchases for March 1 totaled $3,600. All other operating costs are paid during the month incurred. Monthly fixed manufacturing overhead includes $210 in depreciation. During April, Iguana plans to pay $3,600 for a piece of equipment.

March 305 April 310 May 360 June 460 July 435 August 485

Explanation / Answer

Solution:-

=60,096 + 86,570 + 108,565

= $255,231

= 805 + 880 + 880

= $2,515

Working sheet:-

=( 330 * 1980) / 12

= $54,450

= (400 * $2,400 ) / 12

= $80,000

= (450 * $2,700 ) / 12

= $101,250

= (330 * 0.40)

= $132

= (400 * 0.40)

= $160

= (450 *0.40)

= $180

= 4,914 + 132 + 600 + 54,450

= $60,096

= 5,810+ 160 + 600 + 80,000

= $86,570

= 6,535 + 180+ 600+ $101,250

= $108,565

= 310 * 0.50

= $155

= 360 * 0.50

= $180

= 460 * 0.50

= $230

= (310 + 650 ) - 155

= $805

=( 360 + 650) - 180

= $830

=(460 + 650) - 230

= $880

Sl.no April May June 2nd quarter total 1. Budgeted Sales Revenue $9,300 $10,800 $13,800 $33,900 2. Budgeted Production in Units 330 400 450 1,180 3. Budgeted Cost of Raw Material Purchases $4,914 $5,810 $6,535 $17,259 4. Budgeted Direct Labor Cost $1,980 $2,400 $2,700 $7,080 5. Budgeted Manufacturing Overhead $732 $760 $780 $2,272 6. Budgeted Cost of Goods Sold. $60,096 $86,570 $108,565

=60,096 + 86,570 + 108,565

= $255,231

7. Total Budgeted Selling and Adm. Expenses $805 $830 $880

= 805 + 880 + 880

= $2,515