Ignoring the commitment fee, what is the effective annual interest rate on this
ID: 2646536 • Letter: I
Question
Ignoring the commitment fee, what is the effective annual interest rate on this line of credit? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Suppose your firm immediately uses $219 million of the line and pays it off in one year. What is the effective annual interest rate on this $219 million loan? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
In exchange for a $400 million fixed commitment line of credit, your firm has agreed to do the following: 1. Pay 1.89 percent per quarter on any funds actually borrowed. 2. Maintain a 2 percent compensating balance on any funds actually borrowed. 3. Pay an up-front commitment fee of 0.21 percent of the amount of the line.Explanation / Answer
Compensating balance = $ 400,000,000 * 2% = 8,000,000
Interest rate per quarter = 1.89%, Interest rate per year = 7.78%
[interest rate (on loan) x principal)] / principal