Please help.Thanks and please show the solution.Thank you ost-plus, target prici
ID: 2339783 • Letter: P
Question
Please help.Thanks and please show the solution.Thank you
Explanation / Answer
1. Investment = $3,000,000. Rate of return = 15%. Thus operating income = 15% of $3,000,000 = $450,000
Operating income per unit = $450,000/3,000 units = $150 per unit.
Thus full cost per unit = $150/10% = $1,500
Selling price = $1500 (as determined above)+$150 (operating income per unit) = $1,650
Mark up on variable cost = selling price - variable cost = 1650-600 (as provided in the question) = 1050. Thus markup % = 1050/600*100 = 175%
Total fixed costs = (cost per unit - variable cost per unit)*no. of units sold = (1500-600)*3,000 = $2,700,000
2. Contribution margin per unit = 1650-600 = 1050. Increase in sales = 10% of 3000 = 300
Thus incremental contribution margin = $1050*300 units = $315,000
From this advertising costs will be dedcuted. Thus 315,000 - 200,000 = $115,000
As operating income increases by $115,000 the additional spending on advertisement can be done.
3. Revenue = $1650*2700 units = $4,455,000
At 10% mark up the target full cost = 4455000/1.1 = $4,050,000
Target fixed costs = 2,700,000-185,000 = 2,515,000
Thus target variable costs = 4,050,000-2,515,000 = $1,535,000
Target variable cost per unit = $1,535,000/2700
= $568.52 per unit