Show all work please. Assume there was initially 3.2 Times 10612 kg of ozone in
ID: 235299 • Letter: S
Question
Show all work please.
Assume there was initially 3.2 Times 10612 kg of ozone in the stratosphere and the level has already fallen 8.8 percent. If ozone depletion were to suddenly stop, calculate the number of kilograms of ozone that would have to be manufactured on a daily basis so that we could restore the ozone to the original level in 100 years. kg/day Ozone is made according to the reaction 3O_2(g) rightarrow 2O_3(g) How many kilojoules of energy would be required to synthesize the ozone? Times 10 kJExplanation / Answer
Initial concentration of ozone=3.2*1012
level fallen=8.8% of 3.2*1012
=8.8*3.2*1012
=0.2816*1012
Now after subtracting 0.2816*10(12) from 3.2*10(12)
=2.9184*10(12)
No of kgs of ozone required to be manufactured daily to restore it in 100 years
=0.2816*10(12)/100
=0.2816*10(10) kg/day
14.3 *10 Kj energy required for the synthesis of ozone