Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Show all work include a legend with a list of forces and show all starting equat

ID: 1351775 • Letter: S

Question

Show all work include a legend with a list of forces and show all starting equations and laws used to solve the problem.
A toy train rolls around a horizontal 2.00m diameter track. The coefficient of rolling friction is 0.100. The train has an initial speed of 2.00m/s. What is the magnitude of the train's tangential acceleration and angular acceleration at t=0.00s? How long does it take the train to stop? (V_tf = 0) Show all work include a legend with a list of forces and show all starting equations and laws used to solve the problem.
A toy train rolls around a horizontal 2.00m diameter track. The coefficient of rolling friction is 0.100. The train has an initial speed of 2.00m/s. What is the magnitude of the train's tangential acceleration and angular acceleration at t=0.00s? How long does it take the train to stop? (V_tf = 0) Show all work include a legend with a list of forces and show all starting equations and laws used to solve the problem.
A toy train rolls around a horizontal 2.00m diameter track. The coefficient of rolling friction is 0.100. The train has an initial speed of 2.00m/s. What is the magnitude of the train's tangential acceleration and angular acceleration at t=0.00s? How long does it take the train to stop? (V_tf = 0) Show all work include a legend with a list of forces and show all starting equations and laws used to solve the problem.
A toy train rolls around a horizontal 2.00m diameter track. The coefficient of rolling friction is 0.100. The train has an initial speed of 2.00m/s. What is the magnitude of the train's tangential acceleration and angular acceleration at t=0.00s? How long does it take the train to stop? (V_tf = 0)

Explanation / Answer

a)

radius r=d/2 =1 m

Frictional force

Ff=umg =0.1*9.8*m =0.98 m

tangential acceleration

at =-F/m =-0.98m/m

at=-0.98 m/s2

angular acceleration

aa=a/r =-0.98/1

aa =-0.98 rad/s2

b)

since V=Vo+at

since final velocity is 0

0 =2+(-0.98)t

t=2.04 s