Porter, Inc., acquired a machine that cost $361,000 on October 1, 2010. The mach
ID: 2355636 • Letter: P
Question
Porter, Inc., acquired a machine that cost $361,000 on October 1, 2010. The machine is expected to have a four-year useful life and an estimated salvage value of $31,000 at the end of its life. Porter, Inc., uses the calendar year for financial reporting. Depreciation expense for one-fourth of a year was recorded in 2010. Using the double-declining-balance depreciation method, calculate the depreciation expense for the year ended December 31, 2012, and the net book value of the machine at that date. What is the 1. Depreciation Expense? and 2. Net book Value?Explanation / Answer
Hi, Depreciation would be: 361000 -31000 = 330000/4 = 82500 for the full year 1/4 * 82500 = 20625 Double Dec. Method = 20625*2 = 41250 Net Book Value = 361000 - 41250 = 319750 Thanks, Aman