Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $740,350 and
ID: 2373724 • Letter: B
Question
Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $740,350 and have a useful life of 12 years. The machine would reduce cash operating costs by $87,100 per year. The machine would have a salvage value of $107,160 at the end of the project. (Ignore income taxes.)
Compute the simple rate of return for the machine. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $740,350 and have a useful life of 12 years. The machine would reduce cash operating costs by $87,100 per year. The machine would have a salvage value of $107,160 at the end of the project. (Ignore income taxes.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Annual Cash Inflow = 87100
Payback Period = 740350/87100 = 8.5 years
Part B:
Annual Depreciation = (740350 -107160)/12 = 52765.83 or 52766
Annual Income = 87100 - 52766 = 34334
Simple Rate of Return = 34334/740350*100 = 4.64%
Thanks.