Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $999,360 and
ID: 2373726 • Letter: B
Question
Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $999,360 and have a useful life of 14 years. The machine would reduce cash operating costs by $104,100 per year. The machine would have a salvage value of $107,330 at the end of the project. (Ignore income taxes.)
Compute the simple rate of return for the machine. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Required: a. Compute the payback period for the machine. (Round your answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Annual Cash Inflow = 104100
Payback Period = 999360/104100 = 9.6 years
Part B:
Annual Depreciation = (999360 -107330)/14 = 63716.43 or 63716
Annual Income = 104100 - 63716 = 40384
Simple Rate of Return = 40384/999360*100 = 4.04%
Thanks.