For the Year Ending December 31, 2012 $ Lyman bottles and distributes Livit, a d
ID: 2375236 • Letter: F
Question
For the Year Ending December 31, 2012
$
Lyman bottles and distributes Livit, a diet soft drink. The beverage is sold for 68 cents per 16-ounce bottle to retailers, who charge customers 78 cents per bottle. For the year 2012, management estimates the following revenues and costs. Net sales $1,808,100 Selling expenses-variable $71,900 Direct materials 432,000 Selling expenses-fixed 69,300 Direct labor 356,400 Administrative expenses-variable 22,700 Manufacturing overhead-variable 324,300 Administrative expenses-fixed 62,100 Manufacturing overhead-fixed 287,300Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part A:
Part B:
Part C:
Contribution Margin Ratio = 600800/1808100 = 33.23%
Margin of Safety Ratio = (1808100 - 1260072)/1808100*100 = 30.31%
Part D:
Required Sales = (240000 + 418700)/.3323 = 1982245
Thanks.
1808100 Variable expenses
Cost of Goods Sold 1112700
Selling expenses - Variable 71900
Administrative expenses - Variable 22700
Total variable expenses
1207300 Contribution margin
600800 Fixed expenses
Manufacturing overhead - Fixed 287300
Selling expenses - Fixed 69300
Administrative expenses - Fixed 62100
Total fixed expenses
418700 Net income
182100