Assume that next year Research in Motion sells off its interest in TIP Communica
ID: 2375757 • Letter: A
Question
Assume that next year Research in Motion sells off its interest in TIP Communications (one of its subsidiaries). Forecasted information about the operations for RIM and TIP for that future fiscal year immediately prior to the proposed sale follows:
$Millions RIM TIP Total
Revenues $20,943 $1727 $22,670
Operating Expenses 20,321 1,971 22,292
Does not include TIP results. Includes cost of goods sold
Required:
How do you comput the operating income? Can you please show the steps? How about for both? Can you please show the steps?
Explanation / Answer
1) Operating income
RIM = ( 20943 - 20321 ) = 622
TIP = ( 1727 - 1971 ) = -244
Total = 22670 - 22292 = 378
2) If the results are typical for TIP, it means that TIP is a loss making business and hence RIM decided to see off its interest in TIP