Again, I am putting together because the questions are related... Use the follow
ID: 2375906 • Letter: A
Question
Again, I am putting together because the questions are related...
Use the following information for problems 16, 17 and 18:
J & C Electronics, Inc. gathered the following direct materials cost information for the month of March:
The direct materials inventory variance is:
$4,250F
$4,425U
$6,800F
$7,080U
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Direct Material Price Variance = Actual Quantity*(Actual Rate - Standard Rate) = 34700*(8.5 - 8.85) = 12145 (F)
Direct Material Usage Variance = Standard Rate*(Actual Quantity Used - Standard Quantity) = 8.85*(33900 - 34400) = 4425 (F)
Thanks.