Corin Corporation is considering the purchase of a machine that would cost $420,
ID: 2376034 • Letter: C
Question
Corin Corporation is considering the purchase of a machine that would cost $420,000 and would last for 8 years. At the end of 8 years, the machine would have a salvage value of $97,000. The machine would reduce labor and other costs by $76,000 per year. The company requires a minimum pretax return of 16% on all investment projects. (Ignore income taxes.)
Compute the internal rate of return of the project by inputting the variables that are entered into your calculator / Excel. (If a variable is not used in the calculation, input a zero (0) Round your answer to one decimal place and use a minus sign for negative numbers.
Corin Corporation is considering the purchase of a machine that would cost $420,000 and would last for 8 years. At the end of 8 years, the machine would have a salvage value of $97,000. The machine would reduce labor and other costs by $76,000 per year. The company requires a minimum pretax return of 16% on all investment projects. (Ignore income taxes.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Interest Rate = 16%
Nper = 8 Years
PMT = 76000
PV = -420000
FV = 97000
IRR = 11.8%
Thanks.