Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Midway Printing Co. is considering the purchase of new electronic printing equip

ID: 2376071 • Letter: M

Question

Midway Printing Co. is considering the purchase of new electronic printing equipment. The new equipment would allow Midway to increase its annual before-tax profit by $118,000. Midway has a 30 percent tax rate. Other information about this proposed project follows:

 

  
rev: 02-28-2011

Calculate Midway's annual rate of return.(Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)

Requirement 2:

 

      Initial investment $410,000     Useful life 5 years     Salvage value $80,000  

Explanation / Answer

1.Accounting Rate of Return= Expected Annual Net income/Average Investment                                         = $82,600/490,000                                         = 0.16 2. Payback period = Cost of capital investment/Net Annual cash flow                              =$410,000/82,600                                                        = 4.96 years