Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Midway Printing Co. is considering the purchase of new electronic printing equip

ID: 2384617 • Letter: M

Question

Midway Printing Co. is considering the purchase of new electronic printing equipment. The new equipment would allow Midway to increase its annual before-tax profit by $118,000. Midway has a 30 percent tax rate. Other information about this proposed project follows:

 

  
rev: 02-28-2011

Requirement 1:

Calculate Midway's annual rate of return.(Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)

 

      Initial investment $410,000     Useful life 5 years     Salvage value $80,000  

Explanation / Answer

Annual ROE = 8.88% Annual Depreciation: $410,000 - $80,000 = $330,000 / 5 years = $66,000 per year Income Generation Annually: $118,000 Net Income Annually: $118,000 - $66,000 = $52,000 Apply 30% Tax: $118,000 * 0.7 = $36,400 Annual ROE: $36,400 / $410,000 = 8.88%