Bob and Jim formed a partnership, investing $750,000 and $220,000 respectively.
ID: 2376179 • Letter: B
Question
Bob and Jim formed a partnership, investing $750,000 and $220,000 respectively. The partnership agreement calls for a return of 6% interest on their original investment, Bob is to have a salary of $80,000 per year, Jim is to have a salary of $120,000 and the rest is divided into the 2:1 ratio. Determine the income distribution if the net income of the partnership for the year is $650,000
Bob's Jims's
Return on investment
salarly
income distribution
total distribution
Explanation / Answer
Bob's income is S = 80,000 x (6/100)
Jim's income is S1 = 120,000 x (6/100)
the total distribution is
dS = 650,000 - S
and dS1 = 650,000 - S1