Im lost...... Use the following data to answer the question Using absorption cos
ID: 2377755 • Letter: I
Question
Im lost......
Use the following data to answer the question
Using absorption costing, how much fixed manufacturing cost is expensed on the February income statement?
Use the following data to answer the question
January February March Unit Data Beginning Inventory 0 ? ? Production 1300 900 1000 Sales 600 800 1000 variable costs manufacturing cost per unit produced $900 $900 $900 marketing cost per unit sold $600 $600 $600 Fixed costs Manufacturing costs $450,000 $450,000 $450,000 Marketing costs $140,000 $140,000 $140,000
Using absorption costing, how much fixed manufacturing cost is expensed on the February income statement?
Correct Answer: 292,308 Use the following data to answer the questionExplanation / Answer
CALCULATION OF Fixed manufacturing cost is expensed on the February income statement
OPENING STOCK : 700
FIXED MANUF COST OF OPENING STOCK OF FEB=(450000/1300)*700=242308
UNIT PRODUCED IN FEBRUARY: 900
SALES: 800
CURRENT MONTH PROD USED: 100
FIXED MANUF COST OF FEBRUARY: 450000
FIXED MANUF COST OF SALES OF FEB =(450000/900)*100=50000
THUS, TOTAL FIXED MANUF COST = 242308+50000 = 292308