Please Help! :) PlasticWorks Corporation bought a machine at the beginning of th
ID: 2380358 • Letter: P
Question
Please Help! :)
PlasticWorks Corporation bought a machine at the beginning of the year at a cost of $17,600. The estimated useful life was five years, and the residual value was $2,800. Assume that the estimated productive life of the machine is 14,800 units. Expected annual production was: year 1, 4,600 units; year 2, 4,600 units; year 3, 2,800 units; year 4, 1,480 units; and year 5, 1,320 units. Required: Complete a amortization schedule for each of the alternative methods. Straight-line: Units-of-production: Double-declining-balance:Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A: Straight Line Method
Annual Depreciation = (17600 - 2800)/5 = 2960
Part B: Units of Production Method
Cost Per Unit = (17600 - 2800)/14800 = 1 Per Unit
Part C:
Annual Depreciation Rate = 2960/14800*100 = 20%
Double Declining Rate = 20%*2 = 40%
Depreciation for Fourth Year will be 1001.60 instead of (17600 - 13798.40)*.40 because the basic value cannot be be less than the real value.
Thanks.
Income Statement Balance Sheet Year Amortization Expense Cost Accumulated Depreciation Book Value At Acquistion
1 2960 17600 2960 14640 2 2960 17600 5920 11680 3 2960 17600 8880 8720 4 2960 17600 11840 5760 5 2960 17600 14800 2800