Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Strauss Corporation is making a $88,150 investment in equipment with a 5-year li

ID: 2381086 • Letter: S

Question

Strauss Corporation is making a $88,150 investment in equipment with a 5-year life.The company uses the straight-line method of depreciation and has a tax rate of 40 percent.The company Strauss Corporation is making a $88,150 investment in equipment with a 5-year life.The company uses the straight-line method of depreciation and has a tax rate of 40 percent.The company Exercise 9-11 Strauss Corporation is making a $88,150 investment in equipment with a 5-year life.The company uses the straight-line method of depreciation and has a tax rate of 40 percent.The company's required rate of return is 15 percent. What is the present value of the tax savings related to depreciation of the equipment?

Explanation / Answer

depreciation TAX SHIELD each YEAR = [(88150/5) * 0.4]

=7052 FOR 5 YEARS

P.V OF THE tax savings related to depreciation of the equipment = 7052* PVIFA(15%,5)

=7052*3.352155

=23639