Patsy’s Pillows produces and sells a decorative pillow for $50 per unit. In its
ID: 2393422 • Letter: P
Question
Patsy’s Pillows produces and sells a decorative pillow for $50 per unit. In its first month of operation, the company produced 5,000 pillows and sold 3,000 pillows. There were no beginning inventories. Cost information for the month was as follows:
Variable Manufacturing Costs = $20/unit produced
Variable Marketing Costs = $10/unit sold
Fixed Manufacturing Costs = $60,000
Fixed Administrative Expense = $15,000
1.What is the value of ending inventory using variable costing?
2.What is the value of ending inventory using absorption costing?
3.What are profits using variable costing? (hint: use contribution I/S)
4.What are profits using absorption costing? (hint: use traditional I/S)
5.How would the answers to (3) and (4) change if the firm instead produced 4,000 units instead of 5,000 units and all other information remains the same?
Explanation / Answer
Solution 1:
Total units manufactured = 5000
Unit sold = 3000
Units in ending inventory = 5000 -3000 = 2000
Value of ending inventory using variable costing = Variable manufacturing cost per unit * Nos of units in ending inventory = 2000 * $20 = $40,000
Solution 2:
Value of enging inventory using absorption costing = Manufacturing cost per unit * Units in ending inventory
= $32 * 2000 = $64,000
Solution 3:
Solution 4:
Solution 5:
From above, there will be no change in contribution fromat income statement if production level changed from 5000 units to 4000 units, however income will be reduced by $15,000 under traditional income statement approach if production level decreases from 5000 units to 4000 units.
Manufacturing cost per unit - Absorption costing Particulars Per unit Variable manufacturing cost $20.00 Fixed manufacturing cost ($60,000/5000) $12.00 Manufacturing cost per unit $32.00