Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Indigo Corp. had 2,060 units of part M.O. on hand May 1, 2017, costing $33 each.

ID: 2411660 • Letter: I

Question

Indigo Corp. had 2,060 units of part M.O. on hand May 1, 2017, costing $33 each. Purchases of part M.O. during May were as follows.

Units

Units Cost


A physical count on May 31, 2017, shows 2,560 units of part M.O. on hand. Using the FIFO method, what is the cost of part M.O. inventory at May 31, 2017? Using the LIFO method, what is the inventory cost? Using the average-cost method, what is the inventory cost? (Round average cost per unit to 2 decimal places, e.g. 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g. 1,620.)

FIFO

LIFO

Average Cost

LINK TO TEXT

LINK TO TEXT

Units

Units Cost

May 9 2,560 $34 17 4,060 36 26 1,560 37

Explanation / Answer

Cost of Goods available for sale = 2,060 * $33 + 2,560 * $34 + 4,060 * $36 + 1,560 * $37
Cost of Goods available for sale = $358,900

Number of Goods available for sale = 2,060 + 2,560 + 4,060 + 1,560
Number of Goods available for sale = 10,240

FIFO:

Number of units in ending inventory = 2,560

Cost of Ending Inventory = 1,560 * $37 + 1,000 * $36
Cost of Ending Inventory = $93,720

LIFO:

Number of units in ending inventory = 2,560

Cost of Ending Inventory = 2,060 * $33 + 500 * $34
Cost of Ending Inventory = $84,980

Weighted Average Cost:

Cost per unit = Cost of Goods available for sale / Number of Goods available for sale
Cost per unit = $358,900 / 10,240
Cost per unit = $35.05

Cost of Ending Inventory = 2,560 * $35.05
Cost of Ending Inventory = $89,728