Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Torres Company produces fruit juices, sold in litres. Recently, the company adop

ID: 2414448 • Letter: T

Question


Torres Company produces fruit juices, sold in litres. Recently, the company adopted the following material standard for one litre OF its apple juice: Direct materials (128 grams @ $0.05) $6.40 During the first week of operation, the company experienced the following results: a. Litre units produced: 20,000 b. Grams of materials purchased and used: 2.600,000 grams at $0.06 c. No beginning Of ending inventories of raw materials This variance is (F/U) Total Material Variance is $ Total Material Price Variance is $ Total Usage Variance is $ This variance is (F/U) This variance is (F/U)

Explanation / Answer

As per policy first question will be answered completely

Materials price variance = AQ * (AP-SP) = 2600000*(0.06-0.05) = 26000 Unfavorable

Materials usage variance = SP * (AQ-SQ) = 0.05*(2600000-(128*20000) = 2000 Unfavorable

Total materials variable = materials price variance + materials usage variance = 26000 Unfavorable + 2000 Unfavorable = 28000 Unfavorable

Therefore

Total material variance is $28,000. This variance is U

Total material price variance is $26000. This variance is U

Total material usage variance is $2000. This variance is U.