Rembrandt Company acquired a plant asset at the beginning of Year 1. The asset h
ID: 2421019 • Letter: R
Question
Rembrandt Company acquired a plant asset at the beginning of Year 1. The asset has an estimated service life of 5 years. An employee has prepared depreciation schedules for this asset using three different methods to compare the results of using one method with the results of using other methods. You are to assume that the following schedules have been correctly prepared for this asset using (1) the straight-line method, (2) the sum-of-the-years'-digits method, and (3) the double-declining-balance method.
Year
Straight-Line
Sum-of-the-
Years'-Digits
Double-Declining-
Balance
What is the cost of the asset being depreciated?
What amount, if any, was used in the depreciation calculations for the salvage value for this asset
Year
Straight-Line
Sum-of-the-
Years'-Digits
Double-Declining-
Balance
Explanation / Answer
Life of Asset is 5 Years Depreciation Rate = 1/ 5 20% Double declining balance Dep Rate = 20%*2 40% Depreciation for 1 Year using double declining 33,800.00 Cost of Assets = 33,800/40% 84,500.00 Cost of asset being depreciated is $84,500 Salvage Value = Cost - Dep Salvage Value = 84500 - 76,050 Salvage Value = 8,450