Bragg Corp. had $1,500,000 net income in 2013. On January 1, 2013 there were 200
ID: 2425393 • Letter: B
Question
Bragg Corp. had $1,500,000 net income in 2013. On January 1, 2013 there were 200,000 shares of common stock outstanding. On April 1, 25,000 shares were issued and on September 1, Bragg brought 15,000 shares of treasury stock. There are options outstanding to buy 20,000 shares of common stock at $20 a share. The market price of the common stock averaged $25 during 2013. The tax rate is 40%.
During 2013 there were 20,000 shares of convertible cumulative preferred stock outstanding. The preferred is $100 par, pays $100,000 a year dividend, and is convertible into two shares of common stock.
Bragg issued $1,500,000 of 10% convertible bonds at face value during 2012. Each $1000 bond is convertible into 20 shares of common stock.
REQUIRED
Compute the basic and diluted earning per share for 2013.
Explanation / Answer
Weighted Average Number of Shares of Common Stock
200000*3/12=50000
225000*5/12=93,750
195000*4/12 = 65,000
Total weighted average number of shares of common stock=208,750
Basic EPS
(NI-claims of preferred stock)/wt. average Number of Common Stock
(1,500,000-(100,000)) / 208,750 = 6.7065
Diluted EPS:
Options (Treasury Stock method)
20000*20 = 400000/25 = 16000.
20,000-16,000 = 4,000
Convertible Preferred Stock
Dividend claims/number of share CS if converted 100,000/(20000*2) = 100,000/40,000 = 2.5
Convertible Bonds
(Interest Expense x (1-tax rate))/Number of share CS if converted
((1500000*.10)*.6)/(1500*20) = 90,000/30,000 = 3
Diluted EPS
(1500000-100,000)/(208,750+4000) = 6.58
(1500000)/(208,750+4000+40,000) = 5.9347