Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Indigo Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly re

ID: 2438254 • Letter: I

Question

Indigo Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly reporting purposes. Presented below is information for the month of May. Inventory, May 1 Purchases (gross) Freight-in Sales revenue Sales returns Purchase discounts $165,90 633,400 30,300 1,098,100 64,700 11,400 Y (a) Your answer is correct. Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 40% of net sales The estimated inventory at May 31 198160 SHOW SOLUTION SHOW ANSWER LINK TO TEXT VIDEO: SIMILAR EXERCISE Attempts: 3 of 3 used ? (b) Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 40% ofcost. (Round percentage of sales to 2 decimal places, eg. 78.74% and final answer to 0 decimal places, eg. 6,225.) The estimated inventory at May 31

Explanation / Answer

Solution:

Part 2 --

Gross Profit = 40% of Cost

It means Sales Price = Cost of Goods Sold + 40% Gross Profit on Cost of Goods Sold i.e. 0.40 COGS

So,

Sales Price = 1.4 COGS

COGS = Sales Price / 1.4

Putting the value into the above equation, we get

COGS = Net Sales (1098,100 – 64,700) / 1.4 = $1,033,400 /1.4 = $738,143

COGS = Beg Inventory + Net Purchases – Ending Inventory

$738,143 = 165,900 + (633,400 + 30,300 – 11,400) – Ending Inventory

$738,143 = 165,900 + 652,300 – Ending Inventory

Ending Inventory = 818,200 – 738,143 = $80,057

Ending Inventory Value at May 31 = $80,057

Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you