Assume that the amounts of the company’s total variable expenses and total fixed
ID: 2447805 • Letter: A
Question
Assume that the amounts of the company’s total variable expenses and total fixed expenses were reversed. In other words, assume that the total variable expenses are $7,668 and the total fixed expenses are $13,400. Under this scenario and assuming that total sales remain the same, what is the degree of operating leverage? (Round your answer to 2 decimal places.)
Oslo Company prepared the following contribution format income statement based on a sales volume of 1,000 units (the relevant range of production is 500 units to 1,500 units):Explanation / Answer
Contribution margin = sales -Variable cost
= 24200 - 7668
= 16532
Net Income =Contribution -fixed cost
= 16532 - 13400
= $ 3132
Degree of operating margin = contribution margin /net income
= 16532 / 3132
= 5.28