An entrepreneur is considering opening a coffee shop downtown. The building that
ID: 2465130 • Letter: A
Question
An entrepreneur is considering opening a coffee shop downtown. The building that he is considering will have a monthly lease payment of $3200 and basic utility costs of $600 per month. Two employees will be necessary to hire at $10.00/hour/employee (includes overhead and benefits). On average, each employee will work 170 hours per month. The average revenue per customer is estimated at $7.00. The variable cost of serving each customer is estimated at $2.00. Calculate how many customers per month it will take for the coffee shop owner to "breakeven." How many customers would need to be served per month to achieve a monthly profit of $5,000?Explanation / Answer
Answer:(a) At breakeven, TC = TR
TC = 3200 + 600 + 2(10)(170) + 2x
TR = 7x
Setting TC = TR.
3200 + 600 + 2(10)(170) + 2x = 7x
7200 + 2x = 7x
7200 = 5x
X = 1440 customers/month
(b). TR - TC = 5000
7x - (3200 + 600 + 2(10)(170) + 2x) = 5000
7x - 7200 - 2x = 5000
5x = 12200
X = 2440 customers/month