An entomologist writes an article in a scientific journal which claims that fewe
ID: 3224621 • Letter: A
Question
An entomologist writes an article in a scientific journal which claims that fewer than 14 in ten thousand male fireflies are unable to produce light due to a genetic mutation. Use the parameter p, the true proportion of fireflies unable to produce light. An entomologist writes an article in a scientific journal which claims that fewer than 14 in ten thousand male fireflies are unable to produce light due to a genetic mutation. Use the parameter p, the true proportion of fireflies unable to produce light.Explanation / Answer
proportion value = x/n
= 14/10000= 0.0014
Null hypothesis is defined as
H0: p>= 0.0014
Alternative hypothesis is defined as
H1: p< 0.0014