Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part 1. a. Super-variable costing net operating income exceeds variable costing

ID: 2468681 • Letter: P

Question

Part 1.

a. Super-variable costing net operating income exceeds variable costing net operating income by $63,000.

b. Super-variable costing net operating income exceeds variable costing net operating income by $12,000.

c. Variable costing net operating income exceeds super-variable costing net operating income by $12,000.

d. Variable costing net operating income exceeds super-variable costing net operating income by $63,000.

Part 2.

The company is considering using either super-variable costing or a variable costing system that assigns $22 of direct labor cost to each unit that is produced. Which of the following statements is true regarding the net operating income in the first year?

a. Variable costing net operating income exceeds super-variable costing net operating income by $427,000.

b. Variable costing net operating income exceeds super-variable costing net operating income by $154,000.

c. Super-variable costing net operating income exceeds variable costing net operating income by $154,000.

d. Super-variable costing net operating income exceeds variable costing net operating income by $427,000.

Explanation / Answer

Part 1: The correct option is c. Variable costing net operating income exceeds super-variable costing net operating income by $ 12,000.

The number of units produced was 32,000, and the number of units sold is 31,000. Hence, there is an ending inventory of 1,000 units.

Cost of ending inventory under Variable costing = $ 107 x 1,000 = $ 107,000

Cost of ending inventory under Super variable costing $ 95 x 1,000 = $ 95,000

Cost of goods sold under Variable costing is lower by $ (107,000 - 95,000) = $ 12,000

Part 2: The correct option is b. Variable costing net operating income exceeds super-variable costing net operating income by $ 154,000.

Ending inventory in units = 23,000 - 16,000 = 7,000

Cost of ending inventory under variable costing = $ 106 x 7,000 = $ 742,000

Cost of ending inventory under super-variable costing = $ 84 x 7,000 = $ 588,000

Hence Variable costing net operating income exceeds super-variable net operating income by $ ( 742,000 - 588,000) = $ 154,000