Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The comparative statements of Osborne Company are presented here. OSBORNE COMPAN

ID: 2471569 • Letter: T

Question

The comparative statements of Osborne Company are presented here.

OSBORNE COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2014

2013

$1,893,680

$1,753,640

1,061,680

1,009,140

832,000

744,500

503,140

482,140

328,860

262,360

23,975

21,975

304,885

240,385

93,975

74,975

$ 210,910

$ 165,410

OSBORNE COMPANY
Balance Sheets
December 31

Assets

2014

2013

$ 60,100

$ 64,200

74,000

50,000

120,940

105,940

127,975

117,475

383,015

337,615

663,467

534,767

$1,046,482

$872,382

Liabilities and Stockholders’ Equity

$ 163,140

$148,540

45,475

43,975

208,615

192,515

234,467

214,467

443,082

406,982

290,000

300,000

313,400

165,400

603,400

465,400

$1,046,482

$872,382


All sales were on account. Net cash provided by operating activities for 2014 was $241,180. Capital expenditures were $135,730, and cash dividends were $62,910.

Compute the following ratios for 2014. (Round all answers to 2 decimal places, e.g. 1.83 or 12.61%.)

OSBORNE COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2014

2013

Net sales

$1,893,680

$1,753,640

Cost of goods sold

1,061,680

1,009,140

Gross profit

832,000

744,500

Selling and administrative expenses

503,140

482,140

Income from operations

328,860

262,360

Other expenses and losses    Interest expense

23,975

21,975

Income before income taxes

304,885

240,385

Income tax expense

93,975

74,975

Net income

$ 210,910

$ 165,410

Explanation / Answer

Earning per share = Net income / Common stock 210,910/(290,000/5) = $3.64 Return on common stock holders equity = Net income / Common stock holders equity $210,910 / ((290,000+300,000)/2) = 71.49% Return on total assets = Net income / Average total Assets $210,910 / (($1,046,482+$872,382)/2) = 21.98% Current Ratio = Current assets / Current Liabilities $383,015/208,615 = 1.84:1 Accounts Receiveble Turnover ratio = Net credit sales / Average accounts Receiveble 1,893,680/((120,940+105,940)/2) = 16.69 Times Average collection period = 365/Accounts Receiveble turnover ratio 365 / 16.69 = 21.87 Days Inventory turn over ratio = Cost of goods sold / Average inventory 1,061,680/((127,975+117,475)/2) = 8.65 Times Number of days sales in inventory = Ending inventory / Cost of goods sold * 365 127,975/ 1,061,680 * 365= 44 Days Times Interest Earned = Income before interest and taxes / Interest Expenses ($304,885+23,975)/23,975 = 13.72 Times Assets Turnover ratio = Net Sales / Average total Assets $1,893,680 / (($1,046,482+$872,382)/2) = 1.97 Times Debt to assets = Total Liabilities / Total Assets 443,082/1,046,482 = 42.34% Current Cash debt coverage ratio = Net cash provided by operating activities / Average current liabilities 241,180 / ((208,615+192,515)/2) = 1.20 Times Cash debt coverage ratio = Net cash provided by operating activities / Average liabilities 241,180 / ((443,082+406,982)/2) = 0.57 Times Free Cash flow = Operating Cash flow - Capital Expenditure 241,180-135,730 = $105,450