Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The comparative statements of Osborne Company are presented here. OSBORNE COMPAN

ID: 2488434 • Letter: T

Question

The comparative statements of Osborne Company are presented here.

OSBORNE COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2014

2013

$1,894,056

$1,754,016

1,062,056

1,009,516

832,000

744,500

503,516

482,516

328,484

261,984

23,962

21,962

304,522

240,022

93,962

74,962

$ 210,560

$ 165,060

OSBORNE COMPANY
Balance Sheets
December 31

Assets

2014

2013

$ 60,100

$ 64,200

74,000

50,000

121,316

106,316

127,962

117,462

383,378

337,978

659,385

530,685

$1,042,763

$868,663

Liabilities and Stockholders’ Equity

$ 163,516

$148,916

45,462

43,962

208,978

192,878

230,385

210,385

439,363

403,263

290,000

300,000

313,400

165,400

603,400

465,400

$1,042,763

$868,663


All sales were on account. Net cash provided by operating activities for 2014 was $239,240. Capital expenditures were $135,420, and cash dividends were $62,560.

Compute the following ratios for 2014. (Round all answers to 2 decimal places, e.g. 1.83 or 12.61%.)

OSBORNE COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2014

2013

Net sales

$1,894,056

$1,754,016

Cost of goods sold

1,062,056

1,009,516

Gross profit

832,000

744,500

Selling and administrative expenses

503,516

482,516

Income from operations

328,484

261,984

Other expenses and losses    Interest expense

23,962

21,962

Income before income taxes

304,522

240,022

Income tax expense

93,962

74,962

Net income

$ 210,560

$ 165,060

Explanation / Answer

(a) EPS = Net Income/ Number of shares

= $210560 / 58000 = $3.63

Number of shares = $290000 / $5 = 58000

(b) Return on common stockholders’ equity = net Income / equity * 100

= $210560 / $603400 * 100 = 34.90%

(c) Return on assets = Net Income / Average Assets * 10

Average Assets = 1042763 + 868663 / 2 = $955713

Return on Assets = 210560 / 955713 * 100 = 22.03%

(d) Current ratio = Current Assets / Current Liabilities

= 383378 / 208978 = 1.83 : 1

(e) Accounts receivable turnover = Sales / Average Accounts Receivable

Average Accounts Receivable = 121316 + 106316 / 2 = $113816

Accounts receivable turnover = 1894056 / 113816 = 16.64 times

(f) Average collection period = 365 * Average Accounts Receivable / Sales

= 365 * 113816 / 1894056 = 21.93 days

(g) Inventory turnover = Sales / Average Inventory

Average Inventory = 127962 + 117462 / 2 = $122712

Inventory turnover = 1894056 / 122712 = 15.43 times

(h) Days in inventory = 365 / inventory turnover

= 365 / 15.43 = 23.66 days

(I) Times interest earned = EBIT / Interest

= 304,522 / 23962 = 12.71 times

(j) Asset turnover = Sales / Average Assets

= 1894056 / 955713 = 1.98 times

(k) Debt to assets = Debt / Assets * 100

= 230,385 / 1,042,763 * 100 = 22.09%

(l) Current cash debt coverage = Net cash provided by operating activities / Average Current Liabilities

Average Current Liabilities = 208,978 + 192,878 / 2 = 200928

Current cash debt coverage = 239,240 / 200928 = 1.19 times

(m) Cash debt coverage = Net cash provided by operating activities / Average total Liabilities

Average total Liabilities = 439,363 +  403,263 / 2 = $421313

Cash debt coverage = 239,240 / 421313 = .57 times

(n) Free cash flow = Cash provided by operating activities + capital expenditure

= $239240 + $135420 = $374660