Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tory Enterprises pays $241,800 for equipment that will last five years and have

ID: 2480385 • Letter: T

Question

Tory Enterprises pays $241,800 for equipment that will last five years and have a $45,300 salvage value. By using the equipment in its operations for five years, the company expects to earn $90,200 annually, after deducting all expenses except depreciation. (Round your answers to the nearest whole dollar.)

  

Tory Enterprises pays $241,800 for equipment that will last five years and have a $45,300 salvage value. By using the equipment in its operations for five years, the company expects to earn $90,200 annually, after deducting all expenses except depreciation. (Round your answers to the nearest whole dollar.)

Explanation / Answer

As per double declining method, rate of depreciation is double the deptreciation rate calculated using straight line method of depreciation.

Straight line rate = 100 / 5 = 20%

Rate of depreciation as per double declining method = 40%

Annual Depreciation = Rate * Book Value at begining of year

Year 1 = 40% * $241800 = $96720

Year 2 = 40% * ($241800 - 96720) = $ 58032

Year 3 = 40% * ($241800 - 96720 - 58032) = $81244.80

Year 4 = 40% * ($241800 - 96720 - 58032 - 81244.80) = $48746.88

Year 5 = 40% * ($241800 - 96720 - 58032 - 81244.80 - $48746.88) = $29248.13