Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Collins Company had the following cost data available. The Collins accountant be

ID: 2499500 • Letter: C

Question

Collins Company had the following cost data available. The Collins accountant believes that direct labor hours is the correct cost driver to use to predict and manage these costs.

$100,000; 15,000 direct labor hours for January

$80,000; 12,000 direct labor hours for February

$90,000; 14,000 direct labor hours for March

$75,000; 11,000 direct labor hours for April

$85,000; 12,500 direct labor hours for May

$70,000; 10,000 direct labor hours for June

Use the high-low method to compute the total amount of monthly fixed costs for Collins Company.

  $10,000

  $0

  $15,000

  $90,000

  $60,000

  $30,000

  $10,000

  $0

  $15,000

  $90,000

  $60,000

  $30,000

Explanation / Answer

COMPUTATION OF COST USING HIGH-LOW METHOD

VARIABLE COST = HIGHEST LABOUR COST - LOWEST LABOUR COST

     

HIGHEST LABOUR HOURS - LOWEST LABOUR HOURS

   =100000-70000 / 15000-10000

= $6 PER DIRECT LABOUR HOURS

FIXED COST (TAKING 15000 LABOUR HOURS AS BASE)

= TOTAL COST - VARIABLE COST

= 100000 - (15000*6)

=100000-90000

= $10000