Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Information on Rex Co.\'s direct material costs for May follows: Actual quantity

ID: 2499814 • Letter: I

Question

Information on Rex Co.'s direct material costs for May follows:

Actual quantity of direct materials purchased and used = 30,000 pounds
Actual cost of direct materials = $84,000
Unfavorable direct materials quantity variance = $3,000
Standard quantity of direct materials allowed for May production = 29,000 pounds

For the month of May, what was Rex's direct materials price variance?

$2,800 favorable

$2,800 unfavorable

$6,000 unfavorable

$6,000 favorable

Please show your work. Thank you in advance

$2,800 favorable

$2,800 unfavorable

$6,000 unfavorable

$6,000 favorable

Please show your work. Thank you in advance

Explanation / Answer

Material Quantity Variance=Standard Price(Standard Quantity -Actual Quantity)

                    -3,000             =Standard Price(29,000-30000)

                     -3,000                =Standard Price(-1000)

                     Standard Price   =$3 per unit

Material Price Variance= Actual quantity required (Standard price - actual price)

                                     =30000(3-(84000/30000))

                                     =30000(3-2.8)

                                      =30000*0.2

                                     =$6,000(Favourable)

Therefore,Option D is correct