Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Information on Janicek Power Co., is shown below. Assume the company’s tax rate

ID: 2764334 • Letter: I

Question

Information on Janicek Power Co., is shown below. Assume the company’s tax rate is 35 percent.

Debt: 10,000 8.6 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 96.5 percent of par; the bonds make semiannual payments.

Common stock: 225,000 shares outstanding, selling for $84.5 per share; beta is 1.30.

Preferred stock: 13,500 shares of 5.75 percent preferred stock outstanding, currently selling for $96.5 per share.

Market: 7.00 percent market risk premium and 4.80 percent risk-free rate.

Calculate the WACC

Explanation / Answer

Solution:

Calculation of WACC:

Formula used for calculation of WACC (Weighted Average Cost of Capital) is:

KWACC = (WE x KE) + (WD x KDafter tax) + (WP x KP)

In which:

KWACC = Weighted average cost of capital

WE = Market value weight of Common Stock

KE = Cost of Equity (Common stock)

WD = Market value weight of Debt

KDafter tax = After-tax cost of debt

WP = Market value weight of Preferred Stock

KP = Cost of Preferred Stock

Market value of debt = 10,000 * (1,000 * 96.5%)

= 10,000 * 965

= 9,650,000

Market value of common stock = 225,000 * 84.5

= 19,012,500

Market value of preferred stock = 13,500 * 96.5

= 1,302,750

Total market value of firm = Market value of debt +Market value of common stock + Market value of preferred stock

= 9,650,000 + 19,012,500 + 1,302,750

= 29,965,250

Market value weight of Debt (WD) = Market value of debt / Total market value of firm

= 9,650,000/ 29,965,250

= 0.3220

Market value weight of Common Stock (WE) = Market value of common stock / Total market value of firm

= 19,012,500/ 29,965,250

= 0.6345

Market value weight of Preferred Stock (WP) = Market value of preferred stock / Total market value of firm

= 1,302,750/ 29,965,250

= 0.0435

Before tax Cost of Debt (KD before tax) =

Face value =1,000; Bond price = 965; Coupon rate = 8.6%; Years to maturity = 25

Using interpolation, R = 4.47%

Annual before tax cost of debt = 4.47% x 2

= 8.94%

After tax cost of debt (KDafter tax) = 8.94% x (1 – 0.35)

= 5.811

Using CAPM, Cost of Equity (KE) = Risk free rate + (Beta x Market Risk Premium)

= 4.80% + (1.30 * 7.00%)

= 13.9%

Cost of Preferred Stock (KP) = Annual dividend / Current market price

= 5.75/ 96.5

= 5.9585%

Finally, WACC will be calculated as below:

KWACC = (0.6345 x 0.1390) + (0.3220 x 0.05811) + (0.0435 x 0.059585)

= 0.0881955 + 0.0187114 + 0.0025919

= 0.1094989

= 10.95%

Hence, WACC is 10.95%