Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Minden Company manufactures a high-quality wooden birdhouse that sells for $20 p

ID: 2504084 • Letter: M

Question

 Minden Company manufactures a high-quality wooden birdhouse that sells for $20 per unit. Variable
costs are $6 per unit, and fixed costs total $180,000. During 2004, the company sold 24,000
birdhouses to customers. The president of Minden Company believes the following changes should be
made in 2005:
1. the selling price of the birdhouse should be reduced by 10%
2. increase advertising by $30,000
Assume these changes are made. Calculate the number of units Minden Company must sell in 2005 in
order to earn a target profit equal to 20% of sales

Explanation / Answer

NEW SALE PRICE = 20*(1-0.10) = 18 PER UNIT

NEW SALES = 18 *24000 = $432000

TARGET PROFIT = 20% OF NEW SALES

= 20% OF 432000

=$86400



CONTRIBUTON P.U. = SALES PRICE P.U.