Miller Company\'s condensed income statement for 2013 and December 31, 2013, bal
ID: 2507582 • Letter: M
Question
Miller Company's condensed income statement for 2013 and December 31, 2013, balance sheet follow:
Additional information: The corporate common stock was outstanding the entire year and is selling for $16 per share at year end. On January 1, 2013, the inventory was $ 21,500 , the total assets were $ 224,000 , the accounts payable were $ 18,800 , and the total shareholders' equity was $ 130,800 . The company operates on a 365-day business year.
Required
6. Return on common equity: (Round to two decimal places.)
8. Inventory turnover: (in days) (Round to nearest whole day.)
9. Payables turnover: (in days) (Round to nearest whole day. Do not round your intermediate calculations.)
Miller Company's condensed income statement for 2013 and December 31, 2013, balance sheet follow: The corporate common stock was outstanding the entire year and is selling for $16 per share at year end. On January 1, 2013, the inventory was $ 21,500 , the total assets were $ 224,000 , the accounts payable were $ 18,800 , and the total shareholders' equity was $ 130,800 . The company operates on a 365-day business year. Return on total assets: (Round to two decimal places. Round tax rate to the nearest whole percent in your intermediate calculations.) Return on common equity: (Round to two decimal places.) Inventory turnover: (in days) (Round to nearest whole day.) Payables turnover: (in days) (Round to nearest whole day. Do not round your intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part 5:
Return on Total Assets = Net Income/Total Assets = 21800/238000 = .915 or .92
Part 6:
Return on Common Equity = Net Income/Shareholder's Equity = 21800/(80500 + 24000 + 38700) = .152 or .15
Part 8:
Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold/Average Inventory = 183600/(21500 + 19300)/2 = 9 times
Inventory Turnover (Days) = 365/9 = 40.55 or 41 Days
Part 9:
Payables Turnover Ratio = Net Purchases/Average Accounts Payable
Cost of Goods Sold = Opening Inventory + Purchases - Closing Inventory
183600 = 21500 + Purchases - 19300
Purchases = 183600 + 19300 - 21500 = 181400
Payables Turnover Ratio = Net Purchases/Average Accounts Payable = 181400/(18800 + 18000)/2 = 9.859
Payables Turnover(Days) = 365/9.859 = 37 Days
Notes:
Average Inventory = (Opening Inventory + Closing Inventory)/2
Average Accounts Payable = (Opening Accounts Payable + Closing Accounts Payable)/2
Shareholder's Equity = Common Stock + Additional Paid in Capital + Retained Earnings
Thanks.