Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Metron Company produces three lines of products: A, B, and C. Two products are d

ID: 2510694 • Letter: M

Question





Metron Company produces three lines of products: A, B, and C. Two products are doing well, but C does not. Information on the products follows: Sales Variable costs Direct fixed costs Allocated common fixed costs CTotal $154,000$107,800$46,200 $308,000 107,800 72,800 35,700216,300 4,4803,3604,20012,040 23,52016,464 7,05647,040 S18,200 $15,176$756)$32,620 NOINOL) Treat a and b as independent cases. a. If Metron eliminates product C, what will be the change in NOl for the company? D. If Metron eliminates product C, sales of A will increase 10% and sales of B will increase 5%, what will be the change in income if they eliminate C? MacBook Pro

Explanation / Answer

(a) If Metron Company eliminates product C, then the NOI for the company will decrease by $6,300.

A

B

Total

Sales

154,000

107,800

308,000

Variable Cost

107,800

72,800

216,300

Direct Fixed cost

4,480

3,360

7,840

Allocated common fixed cost

27,671

19,369

47,040

NOI (NOL)

14,049

12,271

26,320


                  Allocated Common fixed Cost of A = 23,520 + {7,056 * 23520/(23520+16464)}

                                                               = 23,520 + 4151

                                                               = 27,671

                  Allocated common fixed cost of B= 16,464 + {7,056 * 16464/(23520+16464)}

                                                                        = 16,464 + 2,905

(b) If Metron Company eliminates product C, sales of A will increase by 10% and sales of B will increase 5%. Thus the change in income if they eliminate C will be as follows:

A

B

Total

Sales

169,400

113,190

282,590

Variable Cost

118,580

76,440

195,020

Direct Fixed cost

4,480

3,360

7,840

Allocated common fixed cost

27,671

19,369

47,040

NOI (NOL)

18,669

14,021

32,690

Thus NOI will increase by $70.

                  Workings:

                  Sales of A = 154,000 + 10% = 169,400

                  Variable cost of A = 107,800 + 10% = 118,580

                  Allocated Common Cost = 23,520 + {7,056 * 23520/(23520+16464)}

                                                               = 23,520 + 4151

                                                               = 27,671

                  Sales of B = 107,800 + 5% = 113,190

                  Variable Cost of B = 72,800 + 5% = 76,440

                  Allocated common fixed cost = 16,464 + {7,056 * 16464/(23520+16464)}

                                                                        = 16,464 + 2,905

                                                                      = 19,369

A

B

Total

Sales

154,000

107,800

308,000

Variable Cost

107,800

72,800

216,300

Direct Fixed cost

4,480

3,360

7,840

Allocated common fixed cost

27,671

19,369

47,040

NOI (NOL)

14,049

12,271

26,320