Problem 11-20 Return on Investment (ROI) Analysis [L011-1] The contribution form
ID: 2525073 • Letter: P
Question
Problem 11-20 Return on Investment (ROI) Analysis [L011-1] The contribution format income statement for Huerra Company for last year is given below: Total Sales Variable expenses Unit $ 994,000 $49.70 596,40029.82 Contribution margin Fixed expenses 397,600 19.88 315,600 15.78 Net operating income Income taxes @ 40% 82,000 32,800 4.10 1.64 Net income $ 49,200 $ 2.46 The company had average operating assets of $490,000 during the year Required 1. Compute the company's return on investment (ROI) for the period using the ROI formula stated in terms of margin and turnover. (Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.) Margin Turnover ROI
Explanation / Answer
1)ROI=margin*turnover
Margin=(net income/sales)
=49200/994000=4.95%
Turnover=sales/assets
=994000/490000
=2.03
ROI=4.95%*2.03=10.05%
2)Margin4.95% (remain unchanged)
Turnover=sales/assets
=994000/(490000-95000)
=2.52(Increase)
ROI=4.95%*2.52=12.47%(Increase)
3)Margin=(82000+12000)*60%=56400
Margin=(net income/sales)
=56400/994000=5.67% (Increase)
Turnover=sales/assets
=994000/490000
=2.03(unchanged)
ROI=5.67%*2.03=11.51%(Increase)
4)Margin in dollars=(397600+5000-315600-13000)*60%=44400
Margin=44400/994000=4.47%(decreased)
Turnover=sales/assets
=994000/(490000+126000)
=1.61(decreased)
ROI=4.47%*1.61=7.20%(Decreased)