Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ABC Company\'s budgeted sales for June, July, and August are 12,000, 16,000, and

ID: 2526550 • Letter: A

Question

ABC Company's budgeted sales for June, July, and August are 12,000, 16,000, and 14,000 units, respectively. ABC requires 30% of the next month's budgeted unit sales as finished goods inventory each month. Budgeted ending finished goods inventory for May is 3,600 units. Each unit that ABC Company produces uses 3 pounds of raw material. ABC requires 25% of the next months budgeted production as raw material inventory each month. Required Calculate the number of pounds of raw material to be purchased in June Number of pounds

Explanation / Answer

Production in june = Sales in june + Desired ending inventory-Beginning inventory

= 12000+(16000*30%)-3600

Production in june = 13200 units

Production in july = 16000+(14000*30%)-4800 = 15400 units

Raw material purchased in june = (13200*3)+(15400*3*25%)-(13200*3*25%) = 41250 pound

Number of pounds purchased = 41250 pounds