Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cardinal Company is considering a project that would require a $2,875,000 invest

ID: 2527445 • Letter: C

Question

Cardinal Company is considering a project that would require a $2,875,000 investment in equipment with a useful life of five years. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would be sold for its salvage value of $300,000. The company’s discount rate is 16%. The project would provide net operating income each year as follows:

  

  
Click here to view Exhibit 11B-1 and Exhibit 11B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables.

Assume a postaudit showed that all estimates (including total sales) were exactly correct except for the variable expense ratio, which actually turned out to be 45%. What was the project’s actual net present value? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round discount factor(s) to 3 decimal places, other intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar.)

  

Cardinal Company is considering a project that would require a $2,875,000 investment in equipment with a useful life of five years. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would be sold for its salvage value of $300,000. The company’s discount rate is 16%. The project would provide net operating income each year as follows:

Explanation / Answer

Net present value (NPV) = -$27,712

Change in variable cost = $1291950 - $1018000 = $273950

Cash Flow = Net Income – Change in Variable cost + Depreciation

                   = $5,85,000 - 273950 + $5,15,000

                   = $826050

Net Present Value = (Present Value of Cash flows + Present Value of salvage value) – Initial Investment

= [ $826050 x (PVAF 16%,5 Years) + $300000 x (PVF 16%,5Years) ] - $16,20,000

= [ ($826050 x 3.274) + ($300000 x 0.476) ] - $2875000

= $ 2704488 + 142800 - $ 2875000

= $27,712

“ Net present value       = $27,712 “