Prepare an income statement for the year ended December 31, through the gross pr
ID: 2527837 • Letter: P
Question
Prepare an income statement for the year ended December 31, through the gross profit for Baxter Company using the following information: Baxter Company sold 8,800 units at $145 per unit. Normal production is 9,200 units. (Do not round fixed overhead rate calculation when determining fixed factory overhead volume variance.) Enter favorable variances as negative numbers. Standard: 5 yards per unit at $6.30 per yard Standard: 2.50 hours per unit at $15.00 Standard: variable overhead $1.05 per unit Standard: fixed overhead $202,400 (budgeted and actual amount) Actual yards used: 44,500 yards at $6.25 per yard Actual hours worked: 21,750 at $14.90 per hour Actual total factory overhead: $237,000 factory overhead: $237,000Explanation / Answer
Income Statement
Particulars
Amount
Amount
Sales
8,800 x 145
1276000
Cost of Goods sold- Standard
WN 1
(818,840)
GP Standard
457,160
Variances from standard
Direct Materials Price
2225 Favourable
2225
Direct Materials Quantity
3150 Unfavorable
(3150)
Labor Rate
2175 favourable
2175
Labor Time
3750 Favorable
3750
Factory Controllable
43,400 Unfavorable
(43,400)
Factory Volume variance
8,800 favorable
8,800
Actual Profits
427,560
Working Note 1: Cost of Goods Sold Standard
5 yards x 8,800 x 6.30 = 277200
2,50 hrs x 8,800 x 15 = 330000
1.05 x 8,800 = 9240
Fixed overhead = 202,400
Total COGS standard = 818840
Working Note 2:
Direct Material Price Variance = (Standard Rate – Actual Rate) x Actual yards
= (6.30 – 6.25) x 44,500 = 2225
Direct Material Quantity Variance = (Standard Quantity required – Actual Quantity) x Standard Rate
= (5 x 8,800 – 44,500) x 6.30 = -3,150
Working Note 3:
Direct Labor Rate = (Standard Rate – Actual Rate) x Actual Hrs
= (15 – 14.90) x 21,750 = 2175
Direct Labor time = (Standard Time – Actual Time) x Standard Rate
= (2.50 x 8,800 – 21,750) x 15 = 3750
Working Note 4
Volume Variance = Absorbed overheads – Budgeted Overheads
Absorbed = Actual Output x Standard
= 8,800 x 202,400 / (9,200) = 193,600
Budgeted = 202,400
Volume Overheads = 193,600 – 202,400 = 8,800
Overhead Controllable = Actual Overheads - Absorbed overheads
= 237,000 – 193,600 = -43,400
Particulars
Amount
Amount
Sales
8,800 x 145
1276000
Cost of Goods sold- Standard
WN 1
(818,840)
GP Standard
457,160
Variances from standard
Direct Materials Price
2225 Favourable
2225
Direct Materials Quantity
3150 Unfavorable
(3150)
Labor Rate
2175 favourable
2175
Labor Time
3750 Favorable
3750
Factory Controllable
43,400 Unfavorable
(43,400)
Factory Volume variance
8,800 favorable
8,800
Actual Profits
427,560