Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Menlo Company distributes a single product. The company\'s sales and expenses fo

ID: 2547805 • Letter: M

Question

Menlo Company distributes a single product. The company's sales and expenses for last month follow: Per Unit 20 14 Total Sales Variable expenses Contribution margin Fixed expenses Net operating income $ 320,000 224,000 96,000 76,800 $ 19,200 Required 1. What is the monthly break-even point in unit sales and in dollar sales? 2. Without resorting to computations, what is the total contribution margin at the break-even point? 3-a. How many units would have to be sold each month to attain a target profit of $34,200? 3-b. Verify your answer by preparing a contribution format income statement at the target sales level 4. Refer to the original data. Compute the company's margin of safety in both dollar and percentage terms 5. What is the company's CM ratio? If sales increase by $83,000 per month and there is no change in fixed expenses, by how much would you expect monthly net operating income to increase?

Explanation / Answer

REQ 1.Break-Even pint in unit sales and in Dollar sales

Break-Even pint in unit sales              = Fixed Cost / ( Selling Price/unit – Variable cost/unit )

                                                            = $76800 / ( $20 - $14)

                                                            = $76800/$6

                                                            = 12800 Units

Break-Even pint in Dollar Sales          = Fixed Cost / Contribution Ratio

                                                            = $ 76800 / 30%

                                                            = $ 2,56,000

REQ 2.Total Contribution margin at the Break-Even Point

Total Contribution margin at the Break-Even Point = $ 76,800

( The contribution margin at the break even poits is $76800 it is because the point must equal to the fixed expenses )

REQ 3A. Units to be sold to attain a target profit of $34200

unit sold to attain target profit = ( Target profit + Fixed Expenses) / unit contribution margin    

Units = ( $ 34200 + $ 76800 ) / $ 6 per unit = 18,500 units

REQ 3B. Income Statement

                                                                                    TOTAL                      Per Unit

Sales (18500 units X $20 per unit)                             $ 370000                    $20

Variable Expenses (18500 units x $14 per unit)         $ 259000                     $ 14

Contribution Margin (18500 units x $6 per unit)        $ 111000                     $ 6

Fixed expenses                                                            $ 76800

Net operating income                                                  $ 34200

REQ 4. Margin of safety in Dollar and Percentage

Margin of safety in dollars = Total Sales - Break-even sales

= $ 320000 - $ 256000

= $ 64000

Margin of safety % = Margin of safety in dollars/ Total Sales

= $ 64000 / $ 320000 * 100

= 20%

REQ - 5

The CM ratio is 30%

Expected total contribution margin: $ 403000 x 30%            = $ 120900

Present total contribution margin: $ 320000 x 30%               = $ 96000

Increased contribution margin                                               = $ 24900

$ 83,000 incremental sales x 30% CM ration                        = $24900

the company's fixed expeses will not change and the monthly net operating income will increseby the increase contibution amount margin of $24900