Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Menlo Company distributes a single product. The company\'s sales and expenses fo

ID: 2550205 • Letter: M

Question

Menlo Company distributes a single product. The company's sales and expenses for last month follow 20 $318,000 Sales Variable expenses 222,600 Contribution margin95,400 $6 14 Flxed expenses 72,600 Net operating income $ 22,800 Required: 1. What is the monthly break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in unit sales Break-even point in sales dollars units 2. Without resorting to computations, what is the total contribution margin at the break-even point? 3- How many units would have to be sold each month to eam a target profit a. of $37,200? Use the formula method. 3- Verify your answer by preparing a contribution format income statement at b. the target sales level. Contribution Income Statement Total Per

Explanation / Answer

Answer:

1

Break even pint in units

12100

Break even pint in dollar

242000

Explanation to the answer

Profit

=

Unit CM × Q Fixed expenses

$0

=

($20 $14) × Q $72600

$0

=

($6) × Q $72600

$12Q

=

$72600

Q

=

$72600 ÷ $6per unit

Q

=

12100 units, or at $20 per unit, $242,000

_________________________________________________________

2

Total Contribution margin

72600

Explanation to the answer

The contribution margin is $72600 because the contribution margin is equal to the fixed expenses at the break-even point

________________________________________

3

3-a.

Unit sold

18300

Explanation to the answer


The unit sales to attain the target profit is computed as follows:

Unit sold to attain target profit

= Target profit + Fixed expenses / Unit contribution margin

=37200+72600 /6

=18300 units

____________________________________________

3-b

Sales

366000

20

less:

variable cost

256200

14

Contribution margin

109800

6

Less: Fixed cost

72600

Operating profit

37200

________________________________________

4

Margin of safety

=Total sales- Break even sales

=318000-242000

=76000

Margin of safety percentage

= Margin of safety / total sale

=76000/318000

=23.90%

Dollar

%

Margin of safety

76000

23.90%

_________________________________--

5

Current CM ratio

=(20-14)/20

=6/20

=30%

Cm ratio

30%

Expected total contribution margin
: ($100,000 × 30%)

30000

Break even pint in units

12100

Break even pint in dollar

242000