Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter saiz anncom-Online Sh. 111 PricelinecomTripAdvisor Question 2 (of 2) Out

ID: 2551195 • Letter: C

Question

Chapter saiz anncom-Online Sh. 111 PricelinecomTripAdvisor Question 2 (of 2) Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, s for $120 per unit. Variable expenses are $84 per stove, and fixed expenses associated with the stove t 151,200 per month. Required 1. Compute the company's break-even point in unit sales and in dollar sales Break-Even Point Number of stoves Total sales dollars 2 If the variable expenses per stove increase as a percentage of the selling price, will it result in a highe or a lower break-even point? (Assume that the fixed expenses remain unch O Higher break-even point O Lower break-even point

Explanation / Answer

1. Break Even Point in Unit Sales = Fixed Cost / Contribution margin per unit

= $ 151,200 / (Sales Price - Variable Cost)

= $ 151,200 / (120 - 84)

= $ 151,200 / $ 36 Per Unit

= 4200 Units

Total Sales dollars = Break even Units * Sales Price Per Units

= 4200 * $ 120

= $ 504,000

2. If Varibale expenses per stove incrases as a percentage of the selling price will it result in a higher break even point . Because the contirbution margin will decrase and result into higher break even point.

3.

$ 1,080,000

(9000*$120)

$ 120

$ 1,260,000

($ 108 * 11,250)

$ 108

(120 - 10%)

$ 756,000

(9000* $84)

$ 84

$ 945,000

(11250 * $ 84)

$ 84

Contribution Margin

(C = A-B)

$ 151,200

$ 16.80

($151,200/9000)

$ 151,200

$ 13.44

($151,200/11250)

4. Number of Stove to be sold = (Fixed Cost + Desired Profit) / New selling price Contribution margin

= ($ 151,200 + $ 74,000) / $ 24 (108-84)

= $ 225,200 / $ 24

= 9384 Units To earn Desire Profit

Outback Outtitters Present Proposed 9,000 Stoves 11,250 (9000+25%) Stoves Total Per Unit Total Per Unit Sales (A)

$ 1,080,000

(9000*$120)

$ 120

$ 1,260,000

($ 108 * 11,250)

$ 108

(120 - 10%)

Variable Cost (B)

$ 756,000

(9000* $84)

$ 84

$ 945,000

(11250 * $ 84)

$ 84

Contribution Margin

(C = A-B)

$ 324,000 $36 $ 315,000 $ 24 Fixed Cost

$ 151,200

$ 16.80

($151,200/9000)

$ 151,200

$ 13.44

($151,200/11250)

Net Profit $ 172,800 $ 13.20 $ 163,800 $ 10.56