Mobile Repair Company is preparing its annual profit plan. As part of its analys
ID: 2557272 • Letter: M
Question
Mobile Repair Company is preparing its annual profit plan. As part of its analysis of the cost of its purchasing activity, management estimates that the $250,000 for purchasing support shluld be assigned to the individual vendors from the information given:
a. Prepare a schedule to allocate the purchasing costs to the 3 vendors, assuming Mobile Repair uses units purchased to compute activity-based costs.
b. Prepare a schedule to allocate the purchasing costs to the 3 vendors, assuming Mobile Repair uses purchase orders to compute activity-based costs.
c. Prepare a schedule to allocate the purchasing costs to the 3 vendors, assuming Mobile Repair uses number of shipments to compute activity-based costs.
Vendor A Vendor B Vendor C Units purchased 200,000 300,000 300,000 Purchase orders(annual) 12 48 200 # of shipments received 24 104 50Explanation / Answer
Answer:-a)-Total units purchased =200000+300000+300000=800000 orders
Purchasing cost =$250000
Vendor A=(200000/800000)*250000 =$62500
Vendor B=(300000/800000)*250000 =$93750
Vendor C=(300000/800000)*250000 =$93750
b)-Total purchase orders=12+48+200 =260 orders
Purchasing cost =$250000
Vendor A=(12/260)*250000 =$11538
Vendor B=(48/260)*250000 =$46154
Vendor C=(200/260)*250000 =$192308
c)-No. of shipments received=24+104+50 =178 shipments
Purchasing cost =$250000
Vendor A=(24/178)*$250000 =$33708
Vendor B=(104/178)*$250000 =$146067
Vendor C=(50/178)*$250000 =$70225