I just need an explanation with the answers on numbers 14-15. Thanks 14) The ave
ID: 2563588 • Letter: I
Question
I just need an explanation with the answers on numbers 14-15. Thanks
14) The average cost of a 4-year college education is projected to be $110,000 in 20 years. How 14) much money should be invested now at 6.5%, compounded quarterly, to provide $110,000 in 20 years? A) $8342.64 B) S79,685.91 C) $110,000.00 D) S30,293.40 Solve the problem. Round to the nearest cent. 15) compounded annually. Find the amount he will have on deposit after 3 years. A) $21,550.63 B) S10,762.50 C) $15,762.50 D) S10,250.00Explanation / Answer
14.
We use the formula:
A=P(1+r/400)^4n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.
Hence
110,000=P(1+0.065/4)^(4*20)
Hence
P=110,000/(1+0.065/4)^(4*20)
=110,000/3.631154168
=$30293.40(Approx)
2.
We use the formula:
A=P(1+r/100)^n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.
Hence
A=5000(1.05)^2+5000(1.05)^1+5000
=$5000[1.05^2+1.05+1]
=$5000*3.1525
=$15762.50