Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

InU B Practice Problems Problem 1 Depreciation On January 1, 2012, Moneen Compan

ID: 2564716 • Letter: I

Question

InU B Practice Problems Problem 1 Depreciation On January 1, 2012, Moneen Company purchased a machine f$720,000.e machine has an estimated useful life of 4 years and an estimated salvage $60,000. The machine, which should last 20,000 hours, was operated 6 hours in 2012; 8,000 hours in 2013; 4,000 hours in 2014; and 2015. Moneen prepares financial statements once a year on 12/31. value of 000 2,000 hours in 1. Compute the (1) annual depreciation expense in each of t (2) book value at the end of each of the four years under the: he four years and the A. straight-line method Year Depreciation Expense Accum. Depreciation Book 2012 2013 2014 Value 2015 B. activity-based method Year Depreciation Expense Accum. Depreciation Book Value 2012 2013 | 2014 2015

Explanation / Answer

A.

Purchase date = January 1, 2012

Cost = 720,000

Estimated useful life = 4 years

Estimated salvage value = 60,000

Depreciation under Straight line method = (Cost - Estimated salvage value) / Estimated useful life

= (720,000 - 60,000) / 4 = 165,000

Accumulated depreciation = Cummulative depreciation

Book value = Cost - Accumulated depreciation

B.

Purchase date = January 1, 2012

Cost = 720,000

Estimated salvage value = 60,000

Total hours = 20,000

Hours in 2012 = 6,000

Hours in 2013 = 8,000

Hours in 2014 = 4,000

Hours in 2015 = 2,000

Depreciation under Units of activity method = (Cost - Salvage value) / Total hours * hours this year

Depreciation in 2012 = (720,000 - 60,000) / 20,000 * 6,000 = 198,000

Depreciation in 2013 = (720,000 - 60,000) / 20,000 * 8,000 = 264,000

Depreciation in 2014 = (720,000 - 60,000) / 20,000 * 4,000 = 132,000

Depreciation in 2015 = (720,000 - 60,000) / 20,000 * 2,000 = 66,000

Accumulated depreciation = Cummulative depreciation

Book value = Cost - Accumulated depreciation

--------------------------------------------------------------------------------

2. Total cost = 750,000

Total cost has has to be apportioned in the ratio of the market values.

Total market value of Land, Buildings, Land improvements = 200,000 + 500,000 + 100,000 = 800,000

Land = 200,000 / 800,000 = 25%

Buildings = 500,000 / 800,000 = 62.5%

Land improvements = 100,000 / 800,000 = 12.5%

Journal entry for purchase on March 3

Year Depreciation Expense Accum. Depreciation Book Value 2012 165,000 165,000 555,000 2013 165,000 330,000 390,000 2014 165,000 495,000 225,000 2015 165,000 660,000 60,000