The company\'s return on equity is approximately 13.44%. The following informati
ID: 2571397 • Letter: T
Question
The company's return on equity is approximately 13.44%.
The following information was extracted from the accounting records of Company A: Net income $330,000 Interest expense $220,000 Total assets on 1.1.x1 $8,220,000 Total assets on 12.31.x1 $8,430,000 Total common equity on 1.1.x1 $2,800,000 Total common equity on 12.31.x1 $3,000,000 Preferred dividends $60,000 Which of the following statements is correct assuming an industry standard return on equity of 8%? (For this problem, round the answer to two decimal places.)
The company has returned approximately $0.09 for every $1 invested in equity.Explanation / Answer
1)return on asset:Net income / average total asset
average total asset: 8220000+8430000/2=8325000
=330000/8325000=3.96%
2)return on equity: net income/ average total equity
=330000/2900000=11.37%
1. is incorrect as retorn on $1 is approx .11
2. return on asset is 3.96 nor 9.31
So 2nd statement is correct